ETF’lerdeki nakit akışı ılımlıyken Bitcoin’deki düzeltmede dip seviyelere gelindi

ETF’lerdeki nakit akışı ılımlıyken Bitcoin’deki düzeltmede dip seviyelere gelindi

Vakıf Katılım

97. Bitfinex Alpha Raporu’na göre; geçen hafta başında yaşanan sert düzeltmenin ardından piyasa yeniden toparlanmaya başlasa da alım satım aralığında dip noktanın görülüp görülmediğine dikkat etmek gerekiyor. Bitcoin’in geçen hafta tarihi zirvesini yenilemesinden sonra yüzde 17,5’lik bir düzeltme gerçekleştirmesi, dip seviyelere yakın olduğumuza ve hatta geride bırakmış olabileceğimize işaret ediyor. BTC’nin Kasım 2022’den bu yana gerçekleştirdiği düzeltmelerin genellikle yüzde 20-24 bandını aşmadığı dolayısıyla şu anki döngüde de benzer senaryoların yaşanabileceği öngörülüyor.

Spot Bitcoin ETF’lerine baktığımız zaman ise sermaye girişleriyle alakalı şimdilik endişe edilecek bir durum görünmüyor. Geçen hafta yoğun bir şekilde ETF nakit çıkışları görülmüş olsa da bu çıkışların tamamı Grayscale Bitcoin Trust’tan (GBTC) gerçekleşti. Yatırımcılar hem GBTC’nin talep ettiği yüksek işlem ücretlerden kurtulmuş hem de ayı piyasasında alım yaptıkları varlıklardan kâr realizasyonu gerçekleştirdi.

Piyasadaki satıcılar sadece GBTC yatırımcılarıyla sınırlı değil. Balina cüzdanlarındaki hareketlilik kâr bölgesinde olan uzun vadeli yatırımcıların, realizasyon gerçekleştirdiğini gösteriyor. Ayrıca, uzun vadeli yatırımcıların kâr realizasyonuna gittikleri fiyat seviyelerinde herhangi bir hareket yaşanmadı. Bu göstergeye göreyse uzun vadeli yatırımcıların Şubat başından beri ciddi miktarda bir BTC alımı yapmadığı anlaşılıyor.

Fed, bu yıl içerisinde üç faiz indirimi öngörüyor

Bitfinex’in gerçekleştirdiği analizler, piyasada BTC’nin dip noktası için 56 bin dolar seviyelerine işaret ediyor. Bu seviyeler kısa vadeli yatırımcı grubunun karlarını realize ettikleri fiyatın hemen üzerinde yer almakla birlikte, ETF yatırımcılarının da tahmini alım maliyetine tekabül ediyor.

Öte yandan para politikaları tarafında ise; Fed yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, bu yıl üç faiz indirimi öngörüldüğünü ve enflasyondaki son artışa rağmen, genel görüşün yüzde 2 hedefine doğru düşürülmesi yönünde kalmaya devam ettiğini belirtti. Fed’in enflasyon risklerini yönetme ve yumuşak bir iniş sağlama konusundaki zorlu hedefinin önemi de bir kez vurgulanmış oldu.

BlackRock, Ethereum ağının ilk tokenize fonu olan BUIDL’ı piyasaya sürdü

Kripto dünyasına gelecek olursak SEC, Ether ve ETH’nin bir menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağı sorusu üzerindeki incelemelerini yoğunlaştırırken, spot ETH ürünleri için ETF başvurularını geciktirmeye devam ediyor. Devam eden bu belirsizlik ortamı, Grayscale Ethereum Trust komisyonlarının Kasım 2023’ten bu yana görülen en düşük seviye olan -yüzde 20’ye gerilemesine neden oldu.

Haftanın önemli gündemlerinde, BlackRock’ın Ethereum ağındaki ilk tokenize varlık fonu olan BUIDL’ı piyasaya sürmesi öne çıkıyor. BlackRock’ın dijital varlık stratejisinde önemli bir dönüm noktası niteliğindeki bu gelişme, nitelikli yatırımcılara blok zinciri teknolojisiyle ABD doları getirisi elde etmenin yeni bir yolunu sunarak zincir üstü arzlara daha fazla erişilebilirlik ve şeffaflık sağlıyor.

  Hibya Haber Ajansı